picture of 2020 Lincoln Park Speedway | Indiana Midget Week

Completed, Jun 18 - 19
 

Watch the 2020 USAC Indiana Midget Week at Lincoln Park Speedway live on FloRacing!

USAC NOS ENERGY DRINK MIDGET NATIONAL CHAMPIONSHIP RACE RESULTS: June 18-19, 2020 – Lincoln Park Speedway – Putnamville, Indiana – 5/16-Mile Dirt Oval – Indiana Midget Week

Night #1


FATHEADZ EYEWEAR QUALIFYING: 1. Chris Windom, 89, Tucker/Boat-12.982, 2. Buddy Kofoid, 67, Kunz/Curb-Agajanian-13.177, 3. Tyler Courtney, 7BC, Clauson/Marshall-13.181, 4. Chase Johnson, 25, Malloy-13.208, 5. Carson Macedo, 21T, Tarlton-13.212, 6. Tanner Thorson, 19, Hayward-13.233, 7. Shane Golobic, 17w, Wood-13.234, 8. Rico Abreu, 67K, Kunz/Curb-Agajanian-13.254, 9. Kyle Larson, 86, Tucker/Boat-13.257, 10. Jake Neuman, 3N, Neuman-13.274, 11. Zach Daum, 5D, Daum-13.292, 12. Cannon McIntosh, 71K, Kunz/Curb-Agajanian-13.302, 13. Kevin Thomas, Jr., 5, Petry-13.324, 14. Logan Seavey, 19AZ, Reinbold/Underwood-13.344, 15. Thomas Meseraull, 7x, RMS-13.346, 16. Tanner Carrick, 35, Petry-13.393, 17. Justin Grant, 4A, RAMS-13.405, 18. Clinton Boyles, 98, RMS-13.430, 19. Kaylee Bryson, 71, Kunz/Curb-Agajanian-13.491, 20. Jason McDougal, 21KS, Reynolds-13.503, 21. Andrew Layser, 82, Tucker/Boat-13.504, 22. Brady Bacon, 4B, Klatt-13.505, 23. Maria Cofer, 57, Cofer-13.509, 24. Robert Dalby, 4, Dalby-13.518, 25. Daison Pursley, 9, Kunz/Curb-Agajanian-13.522, 26. Sam Johnson, 72, Johnson-13.528, 27. Kyle Cummins, 3G, Yeley-13.552, 28. Ricky Stenhouse Jr., 17s, Clauson/Marshall-13.554, 29. Brody Roa, 7m, Iron Dome/Moonshine-13.572, 30. Cole Bodine, 39BC, Clauson/Marshall-13.577, 31. Ryan Hall, 2, Bush-13.608, 32. Karter Sarff, 55K, Sparks-13.636, 33. Ethan Mitchell, 19m, Bundy Built-13.659, 34. Terry Babb, 37, Felker-13.659, 35. Jadon Rogers, 4J, 4J-13.661, 36. Jake Swanson, 73T, Ford-13.704, 37. Ace McCarthy, 28, Dave Mac-13.708, 38. Dave Darland, 2ND, Harris-13.728, 39. Steve Buckwalter, 25B, Buckwalter-13.746, 40. Ronnie Gardner, 7R, Iron Dome/Moonshine-13.889, 41. Justin Dickerson, 21D, Dickerson-13.923, 42. Hayden Reinbold, 19A, Reinbold/Underwood-13.968, 43. Noah Gass, 5T, Dave Mac-13.972, 44. Dylan Ito, 73, Ford-13.995, 45. Carson Garrett, 15, Garrett-14.375, 46. Oliver Akard, 41, Akard-14.416.

SIMPSON RACE PRODUCTS FIRST HEAT: (10 laps, top-4 transfer to the feature) 1. Jason McDougal, 2. Chris Windom, 3. Justin Grant, 4. Kevin Thomas Jr., 5. Carson Macedo, 6. Kyle Larson, 7. Ricky Stenhouse Jr., 8. Robert Dalby, 9. Ace McCarthy, 10. Carson Garrett. 2:16.860

COMPETITION SUSPENSION (CSI) SECOND HEAT: (10 laps, top-4 transfer to the feature) 1. Clinton Boyles, 2. Buddy Kofoid, 3. Jake Neuman, 4. Tanner Thorson, 5. Brody Roa, 6. Andrew Layser, 7. Daison Pursley, 8. Dave Darland, 9. Ethan Mitchell, 10. Oliver Akard, 11. Logan Seavey, 12. Hayden Reinbold. NT

AUTOMETER THIRD HEAT: (10 laps, top-4 transfer to the feature) 1. Thomas Meseraull, 2. Cole Bodine, 3. Brady Bacon, 4. Zach Daum, 5. Tyler Courtney, 6. Shane Golobic, 7. Sam Johnson, 8. Jadon Rogers, 9. Noah Gass, 10. Ryan Hall, 11. Steve Buckwalter. 2:16.244

INDY RACE PARTS FOURTH HEAT: (10 laps, top-4 transfer to the feature) 1. Cannon McIntosh, 2. Kaylee Bryson, 3. Tanner Carrick, 4. Maria Cofer, 5. Rico Abreu, 6. Chase Johnson, 7. Kyle Cummins, 8. Jake Swanson, 9. Karter Sarff, 10. Dylan Ito, 11. Ronnie Gardner. 2:17.260

C-MAIN: (10 laps, top-4 transfer to the semi) 1. Ethan Mitchell, 2. Jake Swanson, 3. Dave Darland, 4. Karter Sarff, 5. Ronnie Gardner, 6. Terry Babb, 7. Hayden Reinbold, 8. Noah Gass, 9. Dylan Ito, 10. Oliver Akard, 11. Justin Dickerson, 12. Carson Garrett, 13. Ace McCarthy.

INDY METAL FINISHING SEMI: (12 laps, top-6 transfer to the feature) 1. Tyler Courtney, 2. Carson Macedo, 3. Kyle Larson, 4. Chase Johnson, 5. Shane Golobic, 6. Rico Abreu, 7. Andrew Layser, 8. Daison Pursley, 9. Kyle Cummins, 10. Brody Roa, 11. Jake Swanson, 12. Ricky Stenhouse Jr., 13. Dave Darland, 14. Robert Dalby, 15. Sam Johnson, 16. Karter Sarff, 17. Ryan Hall, 18. Ethan Mitchell. NT

FEATURE: (30 laps, starting positions in parentheses) 1. Kyle Larson (15), 2. Tanner Thorson (4), 3. Cannon McIntosh (1), 4. Chris Windom (6), 5. Shane Golobic (13), 6. Zach Daum (2), 7. Justin Grant (18), 8. Chase Johnson (11), 9. Buddy Kofoid (5), 10. Clinton Boyles (8), 11. Rico Abreu (14), 12. Tyler Courtney (10), 13. Tanner Carrick (17), 14. Jake Neuman (3), 15. Daison Pursley (23), 16. Kaylee Bryson (20), 17. Cole Bodine (19), 18. Kevin Thomas Jr. (16), 19. Maria Cofer (22), 20. Thomas Meseraull (7), 21. Carson Macedo (12), 22. Jason McDougal (9), 23. Brady Bacon (21). NT

**Logan Seavey flipped during the second heat and was transported to Methodist Hospital in Indianapolis for observation. Jason McDougal flipped on lap 16 of the feature.

FEATURE LAP LEADERS: Laps 1-9 Cannon McIntosh, Laps 10-21 Tanner Thorson, Laps 22-30 Kyle Larson.

NEW USAC NOS ENERGY DRINK MIDGET NATIONAL CHAMPIONSHIP POINTS: 1-Tyler Courtney-525, 2-Chris Windom-522, 3-Tanner Thorson-511, 4-Buddy Kofoid-482, 5-Cannon McIntosh-412, 6-Tanner Carrick-400, 7-Kevin Thomas Jr.-399, 8-Justin Grant-356, 9-Cole Bodine-348, 10-Logan Seavey-342.

NEW INDIANA MIDGET WEEK POINTS: 1-Kyle Larson-227, 2-Tanner Thorson-217, 3-Buddy Kofoid-187, 4-Chris Windom-179, 5-Tyler Courtney-176, 6-Justin Grant-169, 7-Tanner Carrick-160, 8-Jake Neuman-138, 9-Zach Daum-134, 10-Rico Abreu-134.

NEW INDIANA MIDGET WEEK PROSOURCE PASSING MASTER POINTS: 1-Kyle Larson-32, 2-Justin Grant-20, 3-Logan Seavey-14, 4-Chris Windom-13, 5-Shane Golobic-13, 6-Thomas Meseraull-10, 7-Zach Daum-6, 8-Tanner Thorson-5, 9-Jake Neuman-5, 10-Rico Abreu-5.

NEW OVERALL PROSOURCE PASSING MASTER POINTS: 1-Logan Seavey-43, 2-Chris Windom-36, 3-Andrew Layser-31, 4-Tanner Thorson-28, 5-Justin Grant-27, 6-Kevin Thomas Jr.-25, 7-Daison Pursley-22, 8-Brady Bacon-20, 9-Mario Clouser-19, 10-Tyler Courtney-18.

NEXT USAC NOS ENERGY DRINK MIDGET NATIONAL CHAMPIONSHIP RACE: June 19, 2020 – Lincoln Park Speedway – Putnamville, Indiana – 5/16-Mile Dirt Oval – Indiana Midget Week



CONTINGENCY AWARD WINNERS:

Fatheadz Eyewear Fast Qualifier: Chris Windom

Simpson Race Products First Heat Winner: Jason McDougal

Competition Suspension, Inc. Second Heat Winner: Clinton Boyles

AutoMeter Third Heat Winner: Thomas Meseraull

Indy Race Parts Fourth Heat Winner: Cannon McIntosh

Indy Metal Finishing Semi Winner: Tyler Courtney

Saldana Racing Products First Non-Transfer: Andrew Layser

KSE Racing Products/B & W Auto Mart/Irvin King Hard Charger: Kyle Larson (15th to 1st)

Wilwood Brakes 13th Place Finisher: Tanner Carrick

ProSource Hard Work: Maria Cofer

Night #2

FATHEADZ EYEWEAR QUALIFYING: 1. Kyle Larson, 86, Tucker/Boat-13.039; 2. Ricky Stenhouse Jr., 17s, Clauson/Marshall-13.102; 3. Tyler Courtney, 7BC, Clauson/Marshall-13.138; 4. Tanner Thorson, 19, Hayward-13.194; 5. Chase Johnson, 25, Malloy-13.212; 6. Chris Windom, 89, Tucker/Boat-13.272; 7. Buddy Kofoid, 67, Kunz/Curb-Agajanian-13.279; 8. Tanner Carrick, 35, Petry-13.279; 9. Jason McDougal, 21KS, Reynolds-13.362; 10. Shane Golobic, 17w, Wood-13.368; 11. Daison Pursley, 9, Kunz/Curb-Agajanian-13.381; 12. Kevin Thomas, Jr., 5, Petry-13.394; 13. Cannon McIntosh, 71K, Kunz/Curb-Agajanian-13.400; 14. Ethan Mitchell, 19m, Bundy Built-13.400; 15. Kyle Cummins, 3G, Yeley-13.440; 16. Jake Neuman, 3N, Neuman-13.487; 17. Zach Daum, 5D, Daum-13.519; 18. Clinton Boyles, 98, RMS-13.531; 19. Cole Bodine, 39BC, Clauson/Marshall-13.536; 20. Kaylee Bryson, 71, Kunz/Curb-Agajanian-13.545; 21. Maria Cofer, 57, Cofer-13.562; 22. Ronnie Gardner, 7R, Iron Dome/Moonshine-13.571; 23. Justin Grant, 4A, RAMS-13.592; 24. Carson Garrett, 15, Garrett-13.598; 25. Karter Sarff, 55K, Sparks-13.620; 26. Matt Sherrell, 2D, Harris-13.684; 27. Steve Buckwalter, 25B, Buckwalter-13.690; 28. Robert Dalby, 4, Dalby-13.699; 29. Dylan Ito, 73, Ford-13.712; 30. Dave Darland, 2ND, Harris-13.724; 31. Andrew Layser, 82, Tucker/Boat-13.731; 32. Hayden Reinbold, 19A, Reinbold/Underwood-13.771; 33. Ace McCarthy, 28, Dave Mac-13.778; 34. Brody Roa, 7m, Iron Dome/Moonshine-13.787; 35. Justin Dickerson, 21D, Dickerson-13.788; 36. Jake Swanson, 73T, Ford-13.805; 37. Thomas Meseraull, 7x, RMS-13.833; 38. Brady Bacon, 4B, Klatt-13.964; 39. Ryan Hall, 2, Bush-14.034; 40. Noah Gass, 5T, Dave Mac-14.065; 41. Kameron Gladish, 20, Nolen-14.131; 42. Oliver Akard, 41, Akard-14.168; 43. Jadon Rogers, 4J, 4J-14.190; 44. Kendall Ruble, 11m, Martin-14.338; 45. Terry Babb, 37, Felker-NT.

SIMPSON RACE PRODUCTS FIRST HEAT: (10 laps, top-4 transfer to the feature) 1. Kyle Larson, 2. Zach Daum, 3. Maria Cofer, 4. Jason McDougal, 5. Ethan Mitchell, 6. Karter Sarff, 7. Kameron Gladish, 8. Chase Johnson, 9. Thomas Meseraull, 10. Ace McCarthy, 11. Dylan Ito.

COMPETITION SUSPENSION (CSI) SECOND HEAT: (10 laps, top-4 transfer to the feature) 1. Chris Windom, 2. Cannon McIntosh, 3. Ricky Stenhouse Jr., 4. Shane Golobic, 5. Ronnie Gardner, 6. Clinton Boyles, 7. Matt Sherrell, 8. Brody Roa, 9. Dave Darland, 10. Oliver Akard, 11. Brady Bacon. 2:19.039

AUTOMETER THIRD HEAT: (10 laps, top-4 transfer to the feature) 1. Justin Grant, 2. Buddy Kofoid, 3. Tyler Courtney, 4. Cole Bodine, 5. Kyle Cummins, 6. Daison Pursley, 7. Steve Buckwalter, 8. Andrew Layser, 9. Jadon Rogers, 10. Ryan Hall, 11. Justin Dickerson. 2:19.488

INDY RACE PARTS FOURTH HEAT: (10 laps, top-4 transfer to the feature) 1. Tanner Thorson, 2. Tanner Carrick, 3. Jake Neuman, 4. Kevin Thomas Jr., 5. Kaylee Bryson, 6. Jake Swanson, 7. Robert Dalby, 8. Hayden Reinbold, 9. Carson Garrett, 10. Noah Gass, 11. Kendall Ruble. 2:19.184

C-MAIN: (10 laps, top-4 transfer to the semi) 1. Brody Roa, 2. Thomas Meseraull, 3. Andrew Layser, 4. Jake Swanson, 5. Jadon Rogers, 6. Kendall Ruble, 7. Hayden Reinbold, 8. Noah Gass, 9. Ace McCarthy, 10. Ryan Hall, 11. Justin Dickerson, 12. Oliver Akard, 13. Kameron Gladish. NT

INDY METAL FINISHING SEMI: (12 laps, top-6 transfer to the feature) 1. Chase Johnson, 2. Daison Pursley, 3. Kyle Cummins, 4. Thomas Meseraull, 5. Kaylee Bryson, 6. Clinton Boyles, 7. Ronnie Gardner, 8. Brody Roa, 9. Dave Darland, 10. Steve Buckwalter, 11. Matt Sherrell, 12. Robert Dalby, 13. Jake Swanson, 14. Andrew Layser, 15. Karter Sarff, 16. Ethan Mitchell. NT

FEATURE: (30 laps, starting positions in parentheses) 1. Chris Windom (2), 2. Kyle Larson (6), 3. Buddy Kofoid (1), 4. Ricky Stenhouse Jr. (5), 5. Tanner Carrick (9), 6. Cannon McIntosh (13), 7. Tanner Thorson (3), 8. Clinton Boyles (17), 9. Justin Grant (7), 10. Thomas Meseraull (21), 11. Shane Golobic (10), 12. Zach Daum (16), 13. Chase Johnson (8), 14. Tyler Courtney (4), 15. Jason McDougal (22), 16. Jake Neuman (15), 17. Daison Pursley (11), 18. Kevin Thomas Jr. (12), 19. Cole Bodine (18), 20. Kaylee Bryson (19), 21. Robert Dalby (23), 22. Maria Cofer (20), 23. Kyle Cummins (14). NT

FEATURE LAP LEADERS: Laps 1-2 Chris Windom, Laps 3-12 Buddy Kofoid, Laps 13-30 Chris Windom.

**Chase Johnson flipped during qualifying.

NEW USAC NOS ENERGY DRINK MIDGET NATIONAL CHAMPIONSHIP POINTS: 1-Chris Windom-601, 2-Tanner Thorson-574, 3-Tyler Courtney-570, 4-Buddy Kofoid-553, 5-Cannon McIntosh-474, 6-Tanner Carrick-465, 7-Kevin Thomas Jr.-431, 8-Justin Grant-410, 9-Cole Bodine-378, 10-Daison Pursley-374.

NEW INDIANA MIDGET WEEK POINTS: 1-Kyle Larson-308, 2-Tanner Thorson-280, 3-Chris Windom-258, 4-Buddy Kofoid-258, 5-Tanner Carrick-225, 6-Justin Grant-223, 7-Tyler Courtney-221, 8-Ricky Stenhouse Jr.-198, 9-Cannon McIntosh-193, 10-Zach Daum-180.

NEW INDIANA MIDGET WEEK PROSOURCE PASSING MASTER POINTS: 1-Kyle Larson-36, 2-Thomas Meseraull-21, 3-Justin Grant-20, 4-Chris Windom-14, 5-Logan Seavey-14, 6-Shane Golobic-13, 7-Zach Daum-10, 8-Clinton Boyles-9, 9-Tanner Carrick-8, 10-Cannon McIntosh-7.

NEW OVERALL PROSOURCE PASSING MASTER POINTS: 1-Logan Seavey-43, 2-Chris Windom-37, 3-Andrew Layser-31, 4-Tanner Thorson-28, 5-Justin Grant-27, 6-Kevin Thomas Jr.-25, 7-Daison Pursley-22, 8-Tanner Carrick-21, 9-Thomas Meseraull-21, 10-Brady Bacon-20.

NEXT USAC NOS ENERGY DRINK MIDGET NATIONAL CHAMPIONSHIP RACE: June 20, 2020 – Lawrenceburg Speedway – Lawrenceburg, Indiana – 3/8-Mile Dirt Oval – Indiana Midget Week

 

CONTINGENCY AWARD WINNERS:

Fatheadz Eyewear Fast Qualifier: Kyle Larson

Simpson Race Products First Heat Winner: Kyle Larson

Competition Suspension, Inc. Second Heat Winner: Chris Windom

AutoMeter Third Heat Winner: Justin Grant

Indy Race Parts Fourth Heat Winner: Tanner Thorson

Indy Metal Finishing Semi Winner: Chase Johnson

Saldana Racing Products First Non-Transfer: Ronnie Gardner

KSE Racing Products/B & W Auto Mart/Irvin King Hard Charger: Thomas Meseraull (21st to 10th)

Wilwood Brakes 13th Place Finisher: Chase Johnson

ProSource Hard Work: Thomas Meseraull