Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 17-19, 3:00 PM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18, 4:00 PM UTC
2024 PNL Duals at Werner Park
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 5-9, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
NICK SPENCER
Results
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2013-2014
2012-2013
Team Name
Center Grove
Center Grove Wrestling Club
Eaglecrest
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
L
MD 14-0
A. Johnson
---
2014 IHSAA Semi-State @ Evansville
Champ. Round 1 (16 Man)
120
02/08
L
DEC 4-1
C. Allen
Brownsburg
IHSAA Regional @ Mooresville
Placement (8 Man)
120
02/08
L
F 8-1 2:39
B. Hudkins
---
IHSAA Regional @ Mooresville
Semis (8 Man)
120
02/08
W
DEC 7-4
T. Carrington
Greencastle
IHSAA Regional @ Mooresville
Quarters (8 Man)
120
02/01
L
F 4-0 3:16
S. Wilkerson
Franklin Community
IHSAA Mooresville Sectional
Placement
120
02/01
W
MD 12-2
N. Schaeffer
Whiteland
IHSAA Mooresville Sectional
Semi-Finals
120
02/01
W
F 9-0 1:53
K. Smith
Martinsville
IHSAA Mooresville Sectional
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
01/25
W
DEC 4-0
A. Faler
North Central
2014 MIC Wrestling Tournament
Placement Matches (8 Man)
120
01/25
L
DEC 6-2
R. Mackinnon
Lawrence North
2014 MIC Wrestling Tournament
2nd Wrestleback (8 Man)
120
01/25
L
DEC 12-10
M. Pruitt
---
2014 MIC Wrestling Tournament
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
120
01/25
W
F 2-0 0:58
I. Pedraza
Lawrence Central
2014 MIC Wrestling Tournament
Quarterfinals (8 Man)
120
01/23
L
F 2-0 1:21
M. Finesilver
Cherry Creek
Eaglecrest @ Cherry Creek
Round 1
126
01/19
W
F 5-2 2:24
R. Mackinnon
Lawrence North
Center Grove @ Lawrence North
Round 1
120
01/17
L
MD 14-2
B. Ehrhard
Grandview Hs
Grandview Hs @ Eaglecrest
Round 1
126
12/28
L
DEC 7-3
J. Selis
Penn
Al Smith Invitational
7th Place Matches
120
12/28
L
DEC 8-4
M. Mejia
Elkhart Memorial
Al Smith Invitational
Round 9 (32 Man)
120
12/28
W
F 2-2 0:41
T. Brock
Jasper
Al Smith Invitational
Round 7 (32 Man)
120
12/27
L
F 2-0 1:02
J. Sinkovics
---
Al Smith Invitational
Round 6 (32 Man)
120
12/27
W
DEC 6-0
M. Mejia
Elkhart Memorial
Al Smith Invitational
Round 3 (32 Man)
120
12/27
W
F 2-0 1:42
J. Hale
Lowell
Al Smith Invitational
Round 1 (32 Man)
120
12/22
W
F 2-0 1:30
E. Wiggin
Greenwood High School
Johnson County
Champ. Round 1
---
12/20
L
F 2-2 3:00
S. McCrary
---
2013 Old Chicago NCCT
Rd 3 Consolation Round 2
126
12/20
L
MD 15-4
R. Thalhammer
Palmer Ridge
2013 Old Chicago NCCT
Rd 2 Champ
126
12/20
W
F 4-1 3:14
K. MCcARTHY
---
2013 Old Chicago NCCT
Rd 1 Champ
126
12/20
L
MD 10-0
C. Silva
OVERLAND HIGH SCHOOL
Eaglecrest @ OVERLAND HIGH SCHOOL
Round 1
132
12/14
W
F 9-0 4:27
E. Kramer
Chesterton
2013 Zionsville Eagle Invitational
Round 4 (8 Man)
120
12/14
W
TF 15-0 4:24
J. Hawkins
Mooresville
2013 Zionsville Eagle Invitational
Round 3 (8 Man)
120
12/14
W
DEC 10-6
C. Allen
Brownsburg
2013 Zionsville Eagle Invitational
Round 2 (8 Man)
120
12/14
W
F 8-0 2:00
B. Parsley
Western Boone
2013 Zionsville Eagle Invitational
Round 1 (8 Man)
120
12/07
W
DEC 5-3
P. Burns
Mountain Vista Hs
Survivor Series Showcase
Champ. Round 1
126
12/07
L
DEC 7-0
G. Schermer
Bloomington South
Bloomington Invitational
Round 3 (6 Team)
120
12/07
W
TF 16-0 2:37
K. Smith
Martinsville
Bloomington Invitational
Round 4 (6 Team)
120
12/07
W
F 5-0 1:14
C. True
Bloomington North
Bloomington Invitational
Round 1 (6 Team)
120
12/07
W
F 5-0 1:26
I. Pedraza
Lawrence Central
Bloomington Invitational
Round 2 (6 Team)
120
12/07
W
DEC 4-3
P. Burns
Mountain Vista Hs
Eaglecrest @ Mountain Vista Hs
Round 1
126
12/06
W
F 0-0 4:32
C. Romero
Horizon
Mt. Vista
Champ. Round 1
126
12/06
W
F 0-0 4:32
C. Romero
Horizon
Survivor Series
Round 1 (8 Team)
126
12/06
L
MD 10-2
G. Miller
---
Survivor Series
Round 7 (8 Team)
126
12/06
L
DEC 5-0
P. Burns
Mountain Vista
Survivor Series
Round 5 (8 Team)
126
12/06
L
DEC 5-2
I. Blea
---
Survivor Series
Round 6 (8 Team)
126
12/06
L
MD 13-0
N. Gonzales
Doherty
Survivor Series
Round 4 (8 Team)
126
12/06
W
F 0-0 1:04
T. Whala
Gateway
Survivor Series
Round 2 (8 Team)
126
12/06
W
F 0-0 3:10
C. Stone
CHEROKEE TRAIL HIGH SCHOOL
CHEROKEE TRAIL HIGH SCHOOL @ Eaglecrest
Round 1
126
12/06
L
F 5-0 3:02
J. Cottey
---
Perry Meridian @ Center Grove
Round 1
120
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/16
L
DEC 7-3
J. Clem
---
ISWA SB/CD/JR Folkstyle State
Round 4
120
03/16
W
F 3-2 2:23
D. Kitko
Noblesville Wrestling Club
ISWA SB/CD/JR Folkstyle State
Round 3
120
03/16
L
MD 9-0
L. Frazee
UNATTACHED
ISWA SB/CD/JR Folkstyle State
Round 1
120
12/22
L
F 2-0 1:22
S. Wilkerson
Franklin Community
2012 IHSWCA Team State Duals
Quarterfinals (8 Team)
113
12/22
W
F 9-1 2:18
J. Hill
Cathedral
2012 IHSWCA Team State Duals
Finals (8 Team)
113
Related Content
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021
7 D1 Schools In 7 Days For Maui Fundraiser
Aug 28, 2023