Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, TBD
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Emmett Nelson
Results
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
AWA Freeze
AWA Frostbite
Askren Wrestling Academy
Askren Wrestling Academy-Lake Country
Askren Wrestling Academy-North Shore
Dakota Wrestling Nation
Illinois
LeSueur-Henderson
Richmond
Richmond (R.-Burton)
Richmond Burton
Richmond Burton
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/08
W
TF 12-0 0:54
R. Johnston
Relentless TC 2
2024 WI Wrestle Duals
Round 3 (4 Team)
144
06/08
L
TF 10-0 1:20
K. Wolbert
AWA Avanlanche
2024 WI Wrestle Duals
Round 2 (4 Team)
144
06/08
W
TF 10-0 1:34
A. Knetter
Crass
2024 WI Wrestle Duals
Semis (4 Team)
144
06/08
L
TF 12-2 5:30
V. Williams
Relentless TC 1
2024 WI Wrestle Duals
Placement (4 Team)
144
04/28
W
TF 10-0 0:34
B. CORREA
Upstate 8 Wrestling Club
2024 IL Freestyle Club Cup
Round 2 (16 Team)
138
04/28
W
F 4-0 0:26
B. Widlowski
Callan Wrestling Academy
2024 IL Freestyle Club Cup
Placement Matches (16 Team)
138
04/06
L
TF 12-2 4:38
D. Hooiman
Gold Rush Wrestling
PNL Nebraska Freestyle Championships 2024
Round 5
138
04/06
W
TF 14-4 5:29
A. Isek
Black Fox Wrestling Academy
PNL Nebraska Freestyle Championships 2024
Round 1
138
04/06
W
DEC 5-2
P. Johnson
Thoroughbred Wrestling Academy (TWA)
PNL Nebraska Freestyle Championships 2024
Round 1 (32 Man)
138
02/17
L
M FOR 0-0
C. Rude
Sterling (Newman Central Catholic)
IHSA Boys Individual State Finals
Placement Matches (16 Man)
1A 144
02/17
L
M FOR 0-0
B. Edwards
Murphysboro
IHSA Boys Individual State Finals
4th Wrestleback (16 Man)
1A 144
02/17
W
Replay
DEC 6-3
B. Lahr
Quincy (Notre Dame)
IHSA Boys Individual State Finals
Semis & 3rd WB (16 Man)
1A 144
02/16
W
Replay
DEC 3-1
J. Bowers
Dakota
IHSA Boys Individual State Finals
2nd Wrestleback (16 Man)
1A 144
02/16
L
Replay
DEC 7-1
K. Inman
Tolono (Unity)
IHSA Boys Individual State Finals
Quarters & 1st WB (16 Man)
1A 144
02/15
W
Replay
DEC 3-1
S. Chaparro
Chicago (C. Hope Academy)
IHSA Boys Individual State Finals
Round 1 (16 Man)
1A 144
02/10
L
DEC 14-8
M. Corder
Sandwich
IHSA 1A Sectional @ Byron
1st & 3rd (16 Man)
144
02/10
W
DEC 5-4
W. Goossens
Erie
IHSA 1A Sectional @ Byron
4th Wrestleback (16 Man)
144
02/10
L
DEC 7-1
C. Rude
Sterling (Newman Central Catholic)
IHSA 1A Sectional @ Byron
Semis & 3rd WB (16 Man)
144
02/10
W
TF 21-6 4:21
K. Hubb
Lena (L.-Winslow)
IHSA 1A Sectional @ Byron
Quarters & 1st WB (16 Man)
144
02/03
L
DEC 6-1
M. Eastham
St. Agnes
JV Saint Agnes Duals
Round 1
133
02/03
W
MD 18-7
T. Jones
West Chicago (Wheaton Academy)
IHSA 1A Regional @ Johnsburg
Placement Matches
144
02/03
W
F 9-2 2:45
C. Siguenza
Wheaton (St. Francis)
IHSA 1A Regional @ Johnsburg
Semis and WB3
144
02/03
W
F 2-0 0:23
C. Crowell
Hebron (Alden-H.)
IHSA 1A Regional @ Johnsburg
Quarters and WB1
144
01/30
W
F 0-0
T. Robinson
Algonquin (Jacobs)
Richmond (R.-Burton) @ Algonquin (Jacobs)
Round 1
144
01/25
W
F 10-4 1:09
N. London
Lake Forest (H.S.)
Richmond Burton Tri
Round 1
144
01/24
W
F 8-3 1:57
A. Espinoza
Rock Falls
RICHMOND BURTON / NORTH BOONE / ROCK FALLS TRI
Round 1
144
01/20
W
DEC 16-10
M. Duerwachter
Muskego
2024 Warrior Duals
Semifinals (4 Team)
144
01/20
W
F 17-6 1:59
J. Kuehlman
Hayward/Northwood
2024 Warrior Duals
Round 1 (12 Team)
144
01/20
W
DEC 12-8
G. Metzler
Waunakee
2024 Warrior Duals
Round 4 (12 Team)
144
01/20
W
F 12-4 2:29
W. Vang
Mukwonago
2024 Warrior Duals
Round 3 (12 Team)
144
01/20
W
DEC 15-9
M. Bauer
Franklin
2024 Warrior Duals
Placement (12 Team)
144
01/06
W
F 0-0 3:08
J. Consuegra-Lopez
Lisle (Sr.)
Polo Wrestling Invitational 2024
Placement Matches (16 Man)
144
01/06
W
F 0-0 5:12
A. Jepson
Erie
Polo Wrestling Invitational 2024
Semis & 3rd WB (16 Man)
144
01/06
W
F 0-0 1:01
G. Lagee
Polo
Polo Wrestling Invitational 2024
Quarters & 1st WB (16 Man)
144
01/04
W
TF 18-3
T. Marino
Hampshire
Hampshire @ Richmond (R.-Burton)
Round 1
144
12/28
W
MD 14-3
J. Hanselman
York
68th Annual Berman Holiday Classic
1st Place
144
12/28
W
TF 20-4 3:07
J. Martone
Rolling Meadows
68th Annual Berman Holiday Classic
2nd Round
144
12/28
W
F 11-2 0:58
W. Hoevker
Bremen
68th Annual Berman Holiday Classic
First Round
144
12/20
W
MD 17-4
T.
Plano
Richmond (R.-Burton) vs. Plano
Round 1
144
12/09
W
F 20-9 3:31
L. Andrews
Wauconda
Tom Dubois Varsity Richmond/Burton 2023
Round 6 - Place bouts
144
12/09
W
F 2-0 1:33
M. Lampe
Marengo
Tom Dubois Varsity Richmond/Burton 2023
Round 4 - Semis & WB
144
12/09
W
F 10-0 1:05
A. Troukerov
Grayslake North
Tom Dubois Varsity Richmond/Burton 2023
Round 2 - Quarters & Rd 1 WB
144
12/02
W
DEC 3-1
N. Karamaniolas
Chicago (St. Patrick)
Rockford East `Giardini` Invitational
Placement Matches (32 Man)
144
12/02
W
TF 19-2 4:39
G. Neil
Metamora
Rockford East `Giardini` Invitational
Semis & 5th WB (32 Man)
144
12/02
W
MD 10-1
D. Bychowski
Woodstock (H.S.)
Rockford East `Giardini` Invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)
144
12/02
W
F 14-4 4:39
C. Spensley
Belmont/Platteville
Rockford East `Giardini` Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
144
10/28
L
M FOR 0-0
N. Ruiz
Canyon Randall High School Wrestling
2023 Brian Keck Memorial Preseason Nationals
3rd -7th Place Matches
138
10/28
L
Replay
F 8-3 4:29
C. Wild
Big Game Wrestling Club
2023 Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R11 - Cons Semis
138
10/28
W
Replay
DEC 1-0
M. Badillo
Golden Bears Wrestling Club
2023 Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R10.2 - WB
138
10/28
W
Replay
MD 12-2
B. Tate
Missouri
2023 Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R9 - WB (128, 64, 32, & 8)
138
10/28
L
Replay
F 12-0 4:42
G. McChesney
McChesney Grappling Academy
2023 Brian Keck Memorial Preseason Nationals
Round 8.1 Qtr
138
10/27
W
Replay
MD 12-4
B. Diaz
MN Elite Wrestling Club
2023 Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R6 - Champ & WB (128, 64, 32, & 16)
138
10/14
W
F 7-1 0:57
B. Ernest
AWA Sub Zero
2023 WI Wrestle Duals
Quarterfinals (8 Team)
138
10/14
W
TF 22-7 5:38
J. Krebs
Ares Wrestling Club
2023 WI Wrestle Duals
Round 3 (4 Team)
138
10/14
W
F 7-3 4:59
T. White
Crass
2023 WI Wrestle Duals
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
145
09/23
W
Replay
DEC 13-7
J. Schmidt
Big Game Wrestling Club
PNL CHICAGO 2023 Boys Folkstyle Championships
PLACING
133
09/23
W
Replay
TF 25-10 4:32
C. Hetzel-Sawyer
Askren Wrestling Academy
PNL CHICAGO 2023 Boys Folkstyle Championships
SEMIS & Consi 1/4`S
133
09/22
L
Replay
DEC 4-3
P. Tomazevic
Askren Wrestling Academy
PNL CHICAGO 2023 Boys Folkstyle Championships
RD3
133
09/22
L
Replay
DEC 9-3
A. Meza
Valiant Wrestling Club
PNL CHICAGO 2023 Boys Folkstyle Championships
RD2
133
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
07/18
L
Replay
VSU1 12-1 4:03
J. Hockaday
Indiana
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Cons 32 #2
126 lbs
07/18
W
Replay
VFA 2:04 4-4
K. McCormack
Georgia
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Cons 32 #1
126 lbs
07/17
W
Replay
VSU 10-0 2:31
A. Martinez
New Mexico
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Cons 64 #2
126 lbs
07/17
L
Replay
VPO1 15-12
A. Hague
Colorado
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Rnd of 64
126 lbs
07/17
W
Replay
VSU 10-0 4:00
D. Hansen
Michigan
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Rnd of 128
126 lbs
04/23
W
TF 10-0 0:36
A. Vasquez
Upstate 8 Wrestling Club
2023 IL Freestyle Club Cup
Round 2 (16 Team)
126
04/23
L
TF 10-0 1:32
B. Davino
SPAR
2023 IL Freestyle Club Cup
Round 4 (16 Team)
126
04/23
W
TF 11-0 2:58
N. Woods
Patton Trained WC
2023 IL Freestyle Club Cup
Round 3 (16 Team)
126
04/23
W
TF 14-2 2:43
D. Fields
Wardog Training Center
2023 IL Freestyle Club Cup
Round 1 (16 Team)
126
04/23
W
DEC 10-9
E. Jr.
Relentless Training Center
2023 IL Freestyle Club Cup
Placement Matches (16 Team)
126
02/08
L
F 0-0 1:09
B. Won
Saint Clair-Mankato Loyola
Saint James Tri
Round 1
113
01/21
W
DEC 10-9
T. Richter
St. Croix Lutheran
St. Croix Lutheran Duals (JV/Extra Matches)
Round 1
113
01/07
W
F 0-0 2:35
L. Nelson
Polo
Polo Wrestling Invitational 2023
Placement Matches (16 Man)
126
01/07
W
F 0-0 3:42
N. Jordan
Rockford (Guilford)
Polo Wrestling Invitational 2023
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
01/07
W
F 0-0 3:00
J. McKinney
Polo
Polo Wrestling Invitational 2023
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
12/17
W
DEF 0-0
S. Kussatz
Marshall
Redwood River Riot - 2022 - Girls & JV
Round 4 (3,4,8,16)
106-110
12/17
L
F 4-0 0:33
L. Engles
New London-Spicer
Redwood River Riot - 2022 - Girls & JV
Round 3 (3,4,8,16)
106-110
12/17
L
F 2-0 0:26
M. Wood
Dawson-Boyd - Lac Qui Parle - Montevideo United
Redwood River Riot - 2022 - Girls & JV
Round 2 (3,4,8,16)
106-110
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/17
W
Replay
DEC 7-4
T. Dominguez
Westside WC
2022 AAU Scholastic Duals
Round 8 (10 Team)
120
06/17
W
Replay
DEC 4-3
T. Dominguez
Westside WC
2022 AAU Scholastic Duals
Semis & WB (16 Team)
120
06/17
L
Replay
DEC 6-4
S. Marvel
---
2022 AAU Scholastic Duals
Round 4 (10 Team)
120
06/17
W
Replay
F 7-1 1:17
P. Valentine
FCA Empowered
2022 AAU Scholastic Duals
Round 5 (10 Team)
120
06/17
W
Replay
F 4-1 1:30
C. Corl
South Johnston
2022 AAU Scholastic Duals
Round 9 (10 Team)
120
06/17
L
Replay
DEC 9-7
D. Schorr-Thimas
Central Dauphin
2022 AAU Scholastic Duals
Round 6 (10 Team)
120
06/17
W
Replay
F 18-4 4:52
B. Bowersock
CHOICES (Beaver Local)
2022 AAU Scholastic Duals
Round 3 (10 Team)
120
06/17
W
Replay
MD 14-6
A. Pina
Cowboy Forever
2022 AAU Scholastic Duals
Round 1 (10 Team)
120
06/17
L
Replay
DEC 3-0
S. Korhorn
Naperville Phoenix
2022 AAU Scholastic Duals
Quarters & WB (16 Team)
120
04/10
L
TF 14-3 5:03
C. Freeman
Askren Wrestling Academy-Madison
2022 IL Freestyle Club Cup
Placement Matches (16 Team)
120
04/10
W
F 9-18 4:56
C. Shavez
Upstate 8 Wrestling Club
2022 IL Freestyle Club Cup
Round 3 (16 Team)
120
04/10
W
DEC 8-7
M. Carpenter
Askren Wrestling Academy-Green Bay
2022 IL Freestyle Club Cup
Round 1 (16 Team)
120
04/10
W
TF 16-4 4:09
A. Villar
SPAR
2022 IL Freestyle Club Cup
Round 2 (16 Team)
120
04/10
W
TF 13-0 2:49
O. Curran
American Gladiators
2022 IL Freestyle Club Cup
Round 4 (16 Team)
120
01/08
W
F 0-0 3:10
G. Ekberg
Poplar Grove (North Boone)
Polo Wrestling Invitational 2022
Placement Matches (8 Man)
113
01/08
W
F 0-0 3:51
S. McNew
Genoa (G.-Kingston)
Polo Wrestling Invitational 2022
Semis & 1st WB (8 Man)
113
12/04
W
F 4-2 3:36
P. Young
Rockford East
Rockford East `Giardini` Invite by GEI
Round 4
113
12/04
L
DEC 8-3
Z. Montez
Geneseo
Rockford East `Giardini` Invite by GEI
Round 3b
113
12/04
W
F 2-0 0:57
L. Cardoza
Aurora (East)
Rockford East `Giardini` Invite by GEI
Round 2
113
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024