Stat Book: USAC NOS Energy Drink National Midgets

A huge week for USAC NOS Energy Drink National Midget racing awaits with five races in six nights in the “Mid-America Midget Week” tour of the heartland of the United States.

Tyler Courtney and Clauson Marshall Racing continue to build on their series driver and owner point lead, which now stands at 116.  Kyle Larson reached victory lane in the series most recent race in Joliet, Ill., becoming the eighth different driver to win in the first 12 races of the season and the third driver from the Keith Kunz Motorsports/Curb-Agajanian stable to win in the past month, joining Logan Seavey and Tanner Thorson.

The pivotal week lying ahead brings the series to Red Dirt Raceway in Meeker, Okla. on Tuesday, July 9, followed by the series debut at the Concordia (Kans.) High Banks on Wednesday, July 10, the two-night “Midwest Midget Championship” at Jefferson County Speedway in Fairbury, Neb., on Friday-Saturday, July 12-13 and the finale at Missouri’s Sweet Springs Motorsports Complex on Sunday, July 14.  Watch it all on FloRacing!

Here’s a look the series stat leaders coming into the big week!

 

USAC NOS ENERGY DRINK NATIONAL MIDGET STAT LEADERS:

Driver Point Leader: Tyler Courtney

Owner Point Leader: Clauson/Marshall Racing #7BC

Rookie Driver Point Leader: C.J. Leary

Most Feature Wins: (5) Tyler Courtney

Laps Led: (81) Tyler Courtney

Top-Fives: (7) Tyler Courtney

Top-Tens: (11) Tyler Courtney & Chris Windom

Fast Qualifying Times: (3) Tyler Courtney

Heat Race Wins: (5) Tanner Carrick & Tyler Courtney

Feature Starts: (12) 9 drivers

Most Positions Gained in a Feature: (18) Chris Windom – Jun 7 at Bloomington Speedway

 

2019 USAC MIDGET NATIONAL CHAMPIONSHIP SCHEDULE & RESULTS

Feb 8: Ocala, FL – Bubba Raceway Park

WINNER: Tyler Courtney (Clauson/Marshall Racing #7BC)

Feb 9: Ocala, FL – Bubba Raceway Park

WINNER: Tyler Courtney (Clauson/Marshall Racing #7BC)

Mar 9: &&& Du Quoin, IL - Southern Illinois Center

WINNER: Cannon McIntosh (Dave Mac Motorsports #08)

Apr 5: Kokomo, IN - Kokomo Speedway

WINNER: Tyler Courtney (Clauson/Marshall Racing #7BC)

Apr 6: Kokomo, IN - Kokomo Speedway

WINNER: Kevin Thomas, Jr. (Petry Motorsports #5)

May 17: Granite City, IL – Tri-City Speedway

WINNER: Tyler Courtney (Clauson/Marshall Racing #7BC)

Jun 4: @@@ Montpelier, IN - Montpelier Motor Speedway

WINNER: Logan Seavey (Kunz/Curb-Agajanian #67)

Jun 5: @@@ Gas City, IN – Gas City I-69 Speedway

WINNER: Justin Grant (RAMS Racing #4A)

Jun 6: @@@ Putnamville, IN - Lincoln Park Speedway

WINNER: Tanner Thorson (Kunz/Curb-Agajanian #98)

Jun 7: @@@ Bloomington, IN – Bloomington Speedway

WINNER: Tyler Courtney (Clauson/Marshall Racing #7BC)

Jun 8: @@@ Lawrenceburg, IN - Lawrenceburg Speedway

WINNER: Chris Windom (Clauson/Marshall Racing #17BC)

Jun 29: Joliet, IL – Dirt Oval at Route 66

WINNER: Kyle Larson (Kunz/Curb-Agajanian #97)

Jul 9: Meeker, OK – Red Dirt Raceway

Jul 10: Concordia, KS – Concordia High Banks

Jul 12: Fairbury, NE – Jefferson County Speedway

Jul 13: Fairbury, NE – Jefferson County Speedway

Jul 14: %%% Sweet Springs, MO – Sweet Springs Motorsports Complex

Jul 30: *** Bechtelsville, PA – Grandview Speedway

Jul 31: *** Kutztown, PA – Action Track USA

Aug 1: *** Spring Run, PA – Path Valley Speedway Park

Aug 2: *** Jonestown, PA – Linda’s Speedway

Aug 3: *** Newmanstown, PA - Lanco’s Clyde Martin Memorial Speedway

Aug 30: Granite City, IL – Tri-City Speedway

Sep 4-5: Speedway, IN – The Dirt Track at Indianapolis Motor Speedway

Sep 28: Rossburg, OH - Eldora Speedway

Oct 17: Wayne City, IL – Wayne County Speedway

Oct 19: Haubstadt, IN – Tri-State Speedway

Nov 15: ### San Tan Valley, AZ – Arizona Speedway

Nov 16: ### San Tan Valley, AZ – Arizona Speedway

Nov 19: ### Placerville, CA – Placerville Speedway

Nov 20: ### Placerville, CA – Placerville Speedway

Nov 23: ### Bakersfield, CA – Bakersfield Speedway

Nov 28: ### Ventura, CA - Ventura Raceway

------------------------ KEY DEFINITIONS -------------------------

Races noted with &&& represent an indoor race.

Races noted with @@@ represent Indiana Midget Week.

Races noted with *** represent a race with the USAC Eastern Midgets presented by ARDC.

Races noted with %%% represent a co-sanctioned race with POWRi.

Races noted with ### represent a Co-Sanctioned race with the USAC Western States Midget Championship.

----------------------------------------------------------------------------

2019 USAC MIDGET NATIONAL CHAMPIONSHIP DRIVER POINT STANDINGS (TOP-10)

1.   (849) Tyler Courtney (Indianapolis, IN)

2.   (733) Logan Seavey (Sutter, CA)

3.   (732) Chris Windom (Canton, IL)

4.   (731) Kevin Thomas, Jr. (Cullman, AL)

5.   (664) Zeb Wise (Angola, IN)

6.   (637) Chad Boat (Phoenix, AZ)

7.   (574) Tanner Carrick (Lincoln, CA)

8.   (567) Tucker Klaasmeyer (Paola, KS)

9.   (553) Jerry Coons, Jr. (Tucson, AZ)

10. (532) ®C.J. Leary (Greenfield, IN)

----------------------------------------------------------------------------

2019 USAC MIDGET NATIONAL CHAMPIONSHIP OWNER POINT STANDINGS (TOP-10)

1.   (849) Clauson/Marshall Racing #7BC

2.   (733) Keith Kunz Motorsports/Curb-Agajanian #67

3.   (732) Clauson/Marshall Racing #17BC

4.   (731) Petry Motorsports #5

5.   (664) Clauson/Marshall Racing #39BC

6.   (658) FMR Racing #76m

7.   (637) Tucker/Boat Motorsports #84

8.   (574) Keith Kunz Motorsports/Curb-Agajanian #71K

9.   (567) Keith Kunz Motorsports/Curb-Agajanian #27

10. (553) Petry Motorsports #25

----------------------------------------------------------------------------

2019 USAC MIDGET NATIONAL CHAMPIONSHIP ROOKIE DRIVER POINT STANDINGS

1.   (532) C.J. Leary (Greenfield, IN)

2.   (523) Jesse Colwell (Red Bluff, CA)

3.   (418) Andrew Layser (Collegeville, PA)

4.   (395) Holley Hollan (Broken Arrow, OK)

5.   (342) Karsyn Elledge (Mooresville, NC)

6.   (339) Cole Bodine (Rossville, IN)

7.   (271) Zane Hendricks (Stillwater, OK)

8.   (259) Ethan Mitchell (Mooresville, NC)

9.   (176) Sterling Cling (Tempe, AZ)

10. (71) Karter Sarff (Mason City, IL)

----------------------------------------------------------------------------

2019 USAC MIDGET NATIONAL CHAMPIONSHIP STATISTICS

FEATURE WINS:

1. (5) Tyler Courtney (Feb 8 at Bubba Raceway Park, Feb 9 at Bubba Raceway Park, Apr 5 at Kokomo Speedway, May 17 at Tri-City Speedway & Jun 7 at Bloomington Speedway)

2. (1) Justin Grant (Jun 5 at Gas City I-69 Speedway)

    (1) Kyle Larson (Jun 29 at Dirt Oval at Route 66)

    (1) Cannon McIntosh (Mar 9 at the Southern Illinois Center)

    (1) Logan Seavey (Jun 4 at Montpelier Motor Speedway)

    (1) Kevin Thomas, Jr. (Apr 6 at Kokomo Speedway)

    (1) Tanner Thorson (Jun 6 at Lincoln Park Speedway)

    (1) Chris Windom (Jun 8 at Lawrenceburg Speedway)

----------------------------------------------------------------------------

FEATURE LAPS LED:

1.   (81) Tyler Courtney

2.   (71) Justin Grant

3.   (56) Logan Seavey

4.   (40) Cannon McIntosh

5.   (32) Kevin Thomas, Jr.

6.   (27) Kyle Larson

7.   (25) Tucker Klaasmeyer

8.   (24) Chris Windom

9.   (7) Jason McDougal

10. (6) Josh Wise

11. (5) Brady Bacon

12. (4) Tanner Thorson

13. (2) Jesse Colwell

----------------------------------------------------------------------------

TOP-FIVE FEATURE FINISHES:

1. (7) Tyler Courtney

2. (6) Kevin Thomas, Jr., Chris Windom & Zeb Wise

5. (5) Chad Boat & Logan Seavey

7. (4) Justin Grant & Tanner Thorson

9. (3) C.J. Leary, Jason McDougal & Cannon McIntosh

12. (2) Kyle Larson

13. (1) Tanner Carrick, Jerry Coons, Jr., Zach Daum, Tucker Klaasmeyer, Ethan Mitchell & Dillon Welch

---------------------------------------------------------------------------

TOP-TEN FEATURE FINISHES:

1.   (11) Tyler Courtney & Chris Windom

3.   (9) Logan Seavey & Kevin Thomas, Jr.

5.   (7) Tanner Thorson & Zeb Wise

7.   (6) Chad Boat & Jason McDougal

9.   (5) Tanner Carrick, Jerry Coons, Jr., Zach Daum, Tucker Klaasmeyer & C.J. Leary

14. (4) Shane Golobic, Justin Grant & Cannon McIntosh

17. (3) Andrew Layser & Thomas Meseraull

19. (2) Brady Bacon, Jesse Colwell, Kyle Larson & Dillon Welch

23. (1) Ethan Mitchell, Michael Pickens & Tyler Thomas

----------------------------------------------------------------------------

FATHEADZ EYEWEAR FAST QUALIFYING TIMES:

1. (3) Tyler Courtney

2. (2) Kyle Larson

3. (1) Shane Golobic, Justin Grant, Ethan Mitchell, Kevin Thomas, Jr., Dillon Welch & Zeb Wise

----------------------------------------------------------------------------

HEAT RACE WINS: (Presented by Simpson Race Products, Competition Suspension, Inc., AutoMeter & Indy Race Parts)

1.   (5) Tanner Carrick & Tyler Courtney

3.   (4) Chad Boat, Jason McDougal & Kevin Thomas, Jr.

6.   (3) Jesse Colwell, Tucker Klaasmeyer & Logan Seavey

9.   (2) Dave Darland, Tyler Thomas & Zeb Wise

12. (1) Zach Daum, Karsyn Elledge, Justin Grant, Holley Hollan, Ace McCarthy, Cannon McIntosh, Thomas Meseraull, Ethan Mitchell, Jake Neuman, Daniel Robinson & Tanner Thorson

----------------------------------------------------------------------------

C-MAIN WINS:

1. (1) Brady Bacon & Michael Pickens

----------------------------------------------------------------------------

QUALIFYING RACE WINS:

1. (1) Jesse Colwell, Colten Cottle, Dave Darland & Zach Daum

----------------------------------------------------------------------------

SEMI WINS:

1. (2) Logan Seavey & Tanner Thorson

3. (1) Dave Darland, Justin Grant, Sam Johnson, Tucker Klaasmeyer, Kyle Larson, Cannon McIntosh, Thomas Meseraull & Jake Neuman

----------------------------------------------------------------------------

FEATURE STARTS:

1.   (12) Chad Boat, Tanner Carrick, Jesse Colwell, Tyler Courtney, Tucker Klaasmeyer, Logan Seavey, Kevin Thomas, Jr., Chris Windom & Zeb Wise

10. (11) Jerry Coons, Jr., Holley Hollan & Andrew Layser

13. (9) Cole Bodine, C.J. Leary & Jason McDougal

16. (8) Zach Daum, Karsyn Elledge, Justin Grant & Tanner Thorson

20. (7) Dave Darland & Thomas Meseraull

22. (6) Zane Hendricks & Tyler Thomas

24. (5) Shane Golobic, Cannon McIntosh & Michael Pickens

27. (4) Brady Bacon, Ethan Mitchell & Dillon Welch

30. (3) Noah Gass & Kyle Larson

32. (2) Sterling Cling, Sam Johnson, Ace McCarthy, Jake Neuman, Adam Pierson & Karter Sarff

38. (1) Colten Cottle, Kyle Cummins, Tony DiMattia, Chase Jones, Kyle O’Gara, Justin Peck, Daniel Robinson, Presley Truedson, Matt Veatch & J.J. Yeley

----------------------------------------------------------------------------

KSE RACING PRODUCTS “HARD CHARGER” OF THE RACE

Feb 8: Bubba Raceway Park – Chris Windom (11th to 3rd)

Feb 9: Bubba Raceway Park – Tanner Thorson (24th to 7th)

Mar 9: Southern Illinois Center – Chad Boat (15th to 2nd)

Apr 5: Kokomo Speedway – Dave Darland (21st to 11th)

Apr 6: Kokomo Speedway – Andrew Layser (22nd to 16th)

May 17: Tri-City Speedway – Cannon McIntosh (18th to 7th)

Jun 4: Montpelier Motor Speedway – Jerry Coons, Jr. (20th to 11th)

Jun 5: Gas City I-69 Speedway – Tyler Courtney (15th to 6th)

Jun 6: Lincoln Park Speedway – Tanner Thorson (15th to 1st)

Jun 7: Bloomington Speedway – Chris Windom (22nd to 4th)

Jun 8: Lawrenceburg Speedway – Chad Boat (15th to 2nd)

Jun 29: Dirt Oval at Route 66 – Jason McDougal (19th to 9th)

----------------------------------------------------------------------------

WILWOOD BRAKES 13TH PLACE FINISHERS:

Feb 8: Bubba Raceway Park – Tyler Thomas

Feb 9: Bubba Raceway Park – Zane Hendricks

Mar 9: Southern Illinois Center – Tanner Carrick

Apr 5: Kokomo Speedway – Tyler Thomas

Apr 6: Kokomo Speedway – Jake Neuman

May 17: Tri-City Speedway – Tanner Carrick

Jun 4: Montpelier Motor Speedway – Michael Pickens

Jun 5: Gas City I-69 Speedway – Andrew Layser

Jun 6: Lincoln Park Speedway – Holley Hollan

Jun 7: Bloomington Speedway – Jerry Coons, Jr.

Jun 8: Lawrenceburg Speedway – Jesse Colwell

Jun 29: Dirt Oval at Route 66 – Zach Daum

----------------------------------------------------------------------------

SALDANA RACING PRODUCTS FIRST NON-TRANSFER:

Feb 8: Bubba Raceway Park – Ethan Mitchell

Mar 9: Southern Illinois Center – Zane Hendricks & Jake Neuman

Apr 5: Kokomo Speedway – Jake Neuman

Apr 6: Kokomo Speedway – Ethan Mitchell

May 17: Tri-City Speedway – Andrew Layser

Jun 4: Montpelier Motor Speedway – Noah Gass

Jun 5: Gas City I-69 Speedway – Ethan Mitchell

Jun 6: Lincoln Park Speedway – Kyle Cummins

Jun 7: Bloomington Speedway – Cannon McIntosh

Jun 8: Lawrenceburg Speedway – Sterling Cling

Jun 29: Dirt Oval at Route 66 – Jake Neuman

----------------------------------------------------------------------------

ALL-TIME USAC MIDGET NATIONAL CHAMPIONSHIP FEATURE WINS

1. [111 wins] Mel Kenyon

2. [95 wins] Rich Vogler

3. [78 wins] Bob Wente

4. [63 wins] Bob Tattersall

5. [59 wins] Sleepy Tripp

6. [48 wins] Jimmy Davies

7. [38 wins] Bryan Clauson

8. [35 wins] Tracy Hines

9. [31 wins] Gene Hartley & Chuck Rodee

11. [30 wins] Dave Darland, Mike McGreevy & Johnny Parsons

14. [27 wins] Gary Bettenhausen & Tony Stewart

16. [25 wins] Darren Hagen, Parnelli Jones & Dave Strickland

19. [24 wins] Billy Engelhart

20. [23 wins] Christopher Bell, Tom Bigelow, Pancho Carter, Tommy Copp, Kevin Olson & Billy Vukovich

26. [22 wins] Bobby East & Shorty Templeman

28. [21 wins] Steve Cannon, Jimmy Caruthers, Rex Easton & Ken Schrader

32. [20 wins] A.J. Foyt

33. [19 wins] Jerry Coons Jr., Stan Fox & Jason Leffler

36. [18 wins] Dave Steele

37. [17 wins] Jay Drake & J.J. Yeley

39. [16 wins] Rico Abreu, George Amick, Billy Cantrell, Lee Kunzman, Kyle Larson, Bobby Olivero & Henry Pens

46. [15 wins] Don Branson & Larry Rice

48. [14 wins] Chuck Arnold, Jack Turner & Leroy Warriner

51. [13 wins] Steve Knepper, Don Meacham, Ryan Newman, Stevie Reeves & Tanner Thorson

56. [12 wins] Danny Caruthers, Gene Force, Russ Gamester, Jeff Gordon, Bobby Grim, Ron Shuman

62. [11 wins] Kasey Kahne, Jimmy Knight, Bob McLean, Johnny Moorhouse, Bobby Santos & Brad Sweet

68. [10 wins] Tyler Courtney, Allen Heath, Doug Kalitta, Brad Kuhn, Steve Lotshaw, Jerry McClung & Chuck Weyant

75. [9 wins] Billy Boat, Tony Elliott & Chuck Gurney

78. [8 wins] Merle Bettenhausen, Tony Bettenhausen, Chad Boat, Hank Butcher, Kevin Doty, Dan Drinan, Ronnie Duman, Brian Gerster, Kenny Irwin Jr, Eddie Johnson, Michael Lewis, Andy Michner & Josh Wise

91. [7 wins] Tommy Astone, Brady Bacon, Jack Hewitt, Don Horvath, Page Jones, Kenneth Nichols, Larry Patton, Les Scott, Len Sutton & Johnnie Tolan

101. [6 wins] Donnie Beechler, George Benson, Dana Carter, Bob Cicconi, Robby Flock, Nick Fornoro Jr., Arnie Knepper, Ricky Shelton, Mike Streicher, Dave Strickland, Jr. & Roger West

112. [5 wins] Spencer Bayston, Mike Bliss, Lonnie Caruthers, Larry Dickson, Mike Fedorcak, Burt Foland, Mack McClellan, Danny McKnight, Cliff Spalding, Ricky Stenhouse Jr. Kevin Thomas, Jr. & Jerry Weeks

124. [4 wins] Caleb Armstrong, Teddy Beach, Johnny Boyd, Frank Burany, Russ Congdon, Ray Elliott, Aaron Fike, Danny Frye, Billy Garrett, Justin Grant, Mike Gregg, Jim Hettinger, John Heydenreich, Bubby Jones, Levi Jones, Andy Linden, Bobby Marshman, Roger McCluskey, Billy Mehner, Ken Nichols, Jeff Nuckles, Jan Opperman, Michael Pickens, Gary Ponzini, Davey Ray, Eddie Sachs, Don Schilling, Logan Seavey, Sam Sessions, George Snider, Dale Swaim, Kevin Swindell, & Rodger Ward

157. [3 wins] John Batts, Gays Biro, Shane Cottle, Allen Crowe, Zach Daum, Bruce Field, A.J. Fike, Drew Fornoro, Gene Gennetten, Rick Goudy, Bob Hare, Bob Hauck, Jeff Heywood, Bill Homeier, Sam Isenhower, Jim Keeker, Jim McClean, Warren Mockler, Dave Moses, Earl Motter, Jerry Nuckles, Danny Oakes, Johnnie Parsons, Porky Rachwitz, Johnny Riva, Johnny Roberts, Lowell Sachs, Billy Shuman, Tom Steiner, Bobby Unser & Billy Wease

188. [2 wins] Al Alpern, Sonny Ates, Johnny Baldwin, Jim Beckley, Dean Billings, Alan Brown, Jack Calabrase, Johnny Cofer, Mel Cornett, Cotton Farmer, Terry Farrar, Joe Garson, Chuck Gurney, Jr., Kyle Hamilton, Bob Hogle, Rick Hood, P.J. Jones, Critter Malone, Jimmy McCune, Aaron Pollock, Barry Reed, Lloyd Ruby, Joe Saldana, Tom Sellberg, Tony Simon, Danny Stratton, Kody Swanson, Steve Troxell, Don Vogler, Bruce Walkup, Terry Wente, Johnny White, Tommy White & Cole Whitt

222. [1 win] John Andretti, Mario Andretti, Mike Appio, Dick Atkins, Paul Bates, Harry Beck, Bud Bogard, Tony Bonadies, Dan Boorse, Don Boorse, Dwight Brown, Steve Buckwalter, Barry Butterworth, Gary Byers, Larry Cannon, Tyce Carlson, Ed Carpenter, Dane Carter, Billy Cassella, Bill Chennault, Bill Clemons, Roy Cook, Jr., Ryan Durst, Edgar Elder, Todd Forbes, Joe Gaerte, Bradley Galedrige, Steve Gennetten, Elmer George, Potsy Goacher, Shane Golobic, David Gough, Ron Gregory, Norm Hall, Bob Harkey, Vern Harriman, Scott Hatton, Al Herman, Jordan Hermansader, Mike Hess, Jim Hines, Ted Hines, Shane Hmiel, Dean Holden, Blake Hollingsworth, Chuck Hulse, Buddy Irwin, Eddie Jackson, Van Johnson, Brent Kaeding, Bud Kaeding, Jimmy Kirk, Kevin Koch, Randy Koch, Bill Kollman, Cory Kruseman, Michael Lang, Greg Leffler, Larry McCloskey, Jim McElreath, Mel McGaughy, Cannon McIntosh, John Meyers, J.R. Miller, Travis Miniea, Russ Moynagh, Richard Myhre, Dick Northam, Hank Nykaza, Brian Olson, Danny O'Neill, Jim Packard, Wally Pankratz, Forrest Parker, Gene Pastor, Gary Patterson, Danny Pens, Jiggs Peters, Dick Pole, Richard Powell, Buddy Rackley, Keith Rauch, Dave Ray, Jimmy Reece, Bob Richards, Bruce Robey, Johnny Rodriguez, Gene Roehl, Jack Runyon, Sam Sauer, Dutch Schaefer, Ryan Scott, Frank Secrist, Jimmy Sills, Jigger Sirois, Lee Smith, Ron Smoker, Ned Spath, J.P. Standley, Graham Standring, Jerry Stone, Tanner Swanson, Buddy Taylor, Tyler Thomas, Randy Tolsma, Leo Tucker, Bob Veith, Joe Walter, Eric Wilkins, Mauri Wilson, Chris Windom, Zeb Wise, Doug Wolfgang & Billy Wood

----------------------------------------------------------------------------

ALL-TIME USAC NATIONAL MIDGET DRIVER CHAMPIONS

1956: Shorty Templeman, 1957: Shorty Templeman, 1958: Shorty Templeman, 1959: Gene Hartley, 1960: Jimmy Davies, 1961: Jimmy Davies, 1962: Jimmy Davies, 1963: Bob Wente, 1964: Mel Kenyon, 1965: Mike McGreevy, 1966: Mike McGreevy, 1967: Mel Kenyon, 1968: Mel Kenyon, 1969: Bob Tattersall, 1970: Jimmy Caruthers, 1971: Danny Caruthers, 1972: Pancho Carter, 1973: Larry Rice, 1974:Mel Kenyon, 1975: Sleepy Tripp, 1976: Sleepy Tripp, 1977: Mel Kenyon, 1978: Rich Vogler, 1979: Steve Lotshaw, 1980: Rich Vogler, 1981: Mel Kenyon, 1982: Kevin Olson, 1983: Rich Vogler, 1984: Tom Bigelow, 1985: Mel Kenyon, 1986: Rich Vogler, 1987: Kevin Olson, 1988: Rich Vogler, 1989: Russ Gamester, 1990: Jeff Gordon, 1991: Mike Streicher, 1992: Stevie Reeves, 1993: Stevie Reeves, 1994:Tony Stewart, 1995: Tony Stewart, 1996: Kenny Irwin Jr., 1997: Jason Leffler, 1998: Jason Leffler, 1999: Jason Leffler, 2000: Kasey Kahne, 2001: Dave Darland, 2002: Dave Darland, 2003: J.J. Yeley, 2004: Bobby East, 2005: Josh Wise, 2006: Jerry Coons, Jr., 2007: Jerry Coons, Jr., 2008: Cole Whitt, 2009: Brad Kuhn, 2010: Bryan Clauson, 2011: Bryan Clauson, 2012: Darren Hagen, 2013:Christopher Bell, 2014: Rico Abreu, 2015: Tracy Hines, 2016: Tanner Thorson, 2017: Spencer Bayston, 2018: Logan Seavey

----------------------------------------------------------------------------

ALL-TIME USAC NATIONAL MIDGET OWNER CHAMPIONS

1956: Ashley Wright, 1957: Lloyd Rahn, 1958: Lloyd Rahn, 1959: Ray Bolander, 1960: Jimmy Davies, 1961: Howard Linne, 1962:Jimmy Davies, 1963: Robert Shadday, 1964: Willard Coil, 1965: Mel & Don Kenyon, 1966: Don Kenyon, 1967: Mel & Don Kenyon, 1968:Mel & Don Kenyon, 1969: Jack Stroud, 1970: Doug Caruthers, 1971: Doug Caruthers, 1972: Shannon Buick Company, 1973: Doug Caruthers, 1974: Don Kenyon, 1975: Ron Tripp, 1976: Ron Tripp, 1977: Sherman Armstrong, 1978: Doug & Dana Caruthers, 1979: 3-K Racing Enterprises, 1980: Don Kenyon, 1981: 3-K Racing Enterprises, 1982: Nick Gojmeric, 1983: Streicher Racing, 1984: Wilke Racing, 1985: 3-K Racing Enterprises, 1986: Jonathan Byrd, 1987: Jonathan Byrd, 1988: Wilke Racers, 1989: George & Gary Gamester, 1990:Streicher Racing, 1991: Streicher Racing, 1992: Ralph Potter, 1993: Steve Lewis, 1994: Ralph Potter, 1995: Steve Lewis, 1996: Steve Lewis, 1997: Pete Willoughby, 1998: Steve Lewis, 1999: Steve Lewis, 2000: Steve Lewis, 2001: Steve Lewis, 2002: Steve Lewis, 2003: Steve Lewis, 2004: Steve Lewis, 2005: Wilke-Pak Racers, 2006: Keith Kunz Motorsports, 2007: Wilke-Pak Racers, 2008: Keith Kunz Motorsports, 2009: RW Motorsports, 2010: Corey Tucker Racing/Keith Kunz Motorsports/BCI, 2011: Corey Tucker Racing/BCI/Curb-Agajanian, 2012: Keith Kunz Motorsports/Curb-Agajanian, 2013: Keith Kunz Motorsports/Curb-Agajanian, 2014: Keith Kunz Motorsports/Curb-Agajanian, 2015: Keith Kunz Motorsports/Curb-Agajanian, 2016: Keith Kunz Motorsports/Curb-Agajanian, 2017: Keith Kunz Motorsports/Curb-Agajanian, 2018: Keith Kunz Motorsports/Curb-Agajanian

----------------------------------------------------------------------------

ALL-TIME USAC NATIONAL MIDGET ROOKIES OF THE YEAR

1969: Billy Engelhart, 1970: Danny Brown, 1971: Danny Caruthers, 1972: Tommy Astone, 1973: Mike Gregg, 1974: Richard Powell, 1975: Larry Patton, 1976: James McElreath, 1977: Lonnie Caruthers, 1978: Tommy Thomas, 1979: Barry Butterworth, 1980: Trevor Boys, 1981: Sherman Armstrong, 1982: Chris Maxson, 1983: John Andretti, 1984: Russ Gamester, 1985: Bobby Allen, 1986: Steve Enlow, 1987: John Meyers, 1988: Jim Keeker, 1989: Jeff Gordon, 1990: Dan Ford, 1991: Doug Kalitta, 1992: Brian Gerster, 1993: Chuck Leary, 1994: David Bridges, 1995: Ryan Newman, 1996: Carl Olsen, 1997: Nick Lundgreen, 1998: Michael Lewis, 1999: A.J. Fike, 2000: Aaron Fike, 2001: Bobby East, 2002: Teddy Beach & Ron Gregory, 2003: Ryan Durst, 2004: Todd Beach, 2005: Darren Hagen, 2006: Bryan Clauson, 2007: Ricky Stenhouse, Jr., 2008: Chad Boat, 2009: Zach Daum, 2010: Daniel Bedford, 2011: Kyle Larson, 2012:Rico Abreu, 2013: Christopher Bell, 2014: Kevin Thomas, Jr., 2015: Spencer Bayston, 2016: Carson Macedo, 2017: Tanner Carrick, 2018: Logan Seavey

Leary Takes Over ISW Point Lead

With a pair of second-place finishes in each of the first two nights of racing at Gas City and Plymouth, C.J. Leary has taken over the top spot in the 32nd annual NOS Energy Drink Indiana Sprint Week standings.

Cottle Remains atop ProSource Passing Master Points

Despite missing the transfer in Friday night’s feature event at Plymouth Speedway, Shane Cottle remains atop the ProSource Passing Master standings with 17 points, all of which were collected in Thursday’s ISW opening night victory at Gas City I-69 Speedway.

Drevicki Doubles up at Big Diamond

For the second time this season at the Big Diamond Speedway, and the third time overall, defending Rapid Tire USAC East Coast Sprint Car Series Champion Steven Drevicki was able to grab the checkered flag and head to victory lane.

Carlson Wins Debut at New Hampshire

Seth Carlson of Stafford, CT, became the first winner of a USAC dirt midget race at the new dirt track on the grounds of New Hampshire Motor Speedway.

Courtney Gets Back on Track at Plymouth

The ups and downs of racing night-after-night can take a toll on driver and team alike.  It can also afford driver and team an opportunity to get back on the horse, so to speak, to find redemption in the face of adversity.

Cottle Stuns in Photo Finish at Gas City ISW Opener

No longer will Shane Cottle have to answer the question of when his day will come during NOS Energy Drink Indiana Sprint Week.

Fred Gormly, Silver Crown Owner Champ, Passes

Fred Gormly, whose team captured the 2016 USAC Silver Crown Champ Car Series title with driver Chris Windom, passed away Wednesday.  He was 75 years old.

Sunshine Scoops $10K in Eldora's 200th USAC Sprint Race

Throughout the past 199 USAC AMSOIL National Sprint Car races held at Eldora Speedway, there are just a few who’ve displayed the kind of sustained dominance on the western Ohio half-mile that Tyler Courtney has shown over the past 10 months.

Grandview Kicks off USAC PA Midget Week July 30

The stars of USAC will return to the East, this time taking part in the NOS Energy Drink USAC National Midget Series that will open at the Grandview Speedway on Tuesday night, July 30.

USAC Western Midgets Clash at Petaluma

The battle for the USAC Western States Midget championship resumes this Saturday, July 20th, at Petaluma Speedway.